Liceum Plastyczne im. Artura Grottgera w Supraślu

        jest czteroletnią szkołą średnią, w której cykl nauczania kończy się egzaminem dyplomowym oraz maturą.

        Kształcimy w specjalnościach:
   - tkanina artystyczna
   - techniki graficzne
  - snycerstwo

        W ramach każdej specjalności prowadzone są zajęcia z rysunku, malarstwa, rzeźby, podstaw projektowania i kompozycji a także fotografii i obsługi programów graficznych.

        Program dydaktyczny szkoły obejmuje pełen zakres przedmiotów ogólnokształcących ze szczególnym uwzględnieniem przedmiotów humanistycznych, w tym historii sztuki.

        Szkoła organizuje każdego roku kurs przygotowawczy do egzaminu wstępnego w miesią- cach od lutego do kwietnia. Konsultacje indywidualne z nauczycielami przedmiotów artystycznych odbywają sie w tym samym terminie.

        W ramach specjalności „tkanina artystyczna” uczniowie projektują i samodzielnie wykonują oryginalne tkaniny dekoracyjne i użytkowe. W programie zajęć uwzględnione są ćwiczenia z zakresu projektowania ubioru i kostiumu teatralnego.

        Snycerstwo to specjalizacja, która pozwala rozwijać myśl twórczą ucznia na wszystkich etapach od projektowania po realizację. Prace wykonywane przez uczniów w drewnie to interesujące formy plastyczne na pograniczu rzeźby oraz ciekawe rozwiązania form użyt- kowych.

        W ramach specjalizacji „techniki graficzne” młodzież zajmuje się wybranymi dziedzinami grafiki warsztatowej (monotypia, linoryt, suchoryt) i projektowaniem graficznym (grafika wydawnicza i reklamowa) z wykorzystaniem techniki komputerowej.

        Zajęcia z rysunku i malarstwa obejmują kształcenie umiejętności w wielu technikach rysunkowych i malarskich, ucza posługiwania się kreską i kolorem w pracach o różnorodnej tematyce. Rozwijają umiejętności niezbędne w dalszym kształceniu na kierunkach artystycznych.

        Prowadzony zestaw zajęć z rzeźby obejmuje prace w glinie, czy innych materiałach rzeźbiarskich. Uczniowie doskonalą umiejętności tworzenia kompozycji przestrzennych od ma-łych form, jak medale, po duże rzeźby portretowe.

        Na zajęciach z podstaw projektowania i kompozycji uczniowie poznają zasady projektowania, rodzaje kompozycji oraz uczą się precyzji i poznają narzędzia kreślarskie. Zdobytą wiedzę wykorzystują w tworzeniu plakatu i innych form użytkowych.

        W profesjonalnym atelier fotograficznym młodzież zapoznaje się z podstawowymi zasadami technicznymi wykorzystywanymi we współczesnej fotografice artystycznej. Wykonuje własne serie zdjęć i uczy się pracy z modelem.